Quantic PMI Model P6T-0R5G18G-60-R-1W is a single pole, six throw reflective switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with an insertion loss of 4.5 dB, an isolation of 60 dB minimum and 15 ns switching speed. Housing measures Ø1.5" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 15 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 15 ns Max (Rise/Fall) 75 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 30 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1.2 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 350 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | Ø1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |