PMI Model P6T-0R5G18G-60-R-SFF is a high speed, single pole, six throw, reflective switch capable of switching within 100 ns over the 0.5 to 18 GHz frequency range with an insertion loss of 3.5 dB and over 60 dB of isolation. Housing measures 3.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.9:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | TTL Logic: "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA -5 VDC @ 100 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |