Quantic PMI Model P6T-0R5G18G-60-T-512-SFF-JP is a single pole, six throw, absorptive, solid state switch operating over the frequency range of 0.5 to 18 GHz that has a maximum insertion loss of 4 dB, a minimum isolation specification of 60 dB with video transients of 2 mV typically, operates at 23 dBm CW maximum, a survival specification of 27 dBm CW maximum and offers a typical switching speed of 30 ns. Supplied with removable SMA female connectors in a housing that measures 1.5" x 2.0" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns Max (On - 50% TTL to 90% RF), (Off - 50% TTL to 10% RF) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 23 dBm CW Max (Operating), 27 dBm CW Max (Survival) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | 6 Line TTL Logic |
| Control Logic 0: | 1.6 mA Max SINK @ 0.4 V (Insertion Loss) |
| Control Logic 1: | 40 µA Max Source @ 2.4 V (Isolation) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Typ, -12 VDC @ 100 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.5" x 2.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |