Quantic PMI Model P6T-0R5G18G-60-T-SFF is a high speed, single pole, six throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that operates over the frequency range of 0.5 to 18 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing measures 3.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.25 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall), 75 ns Typ, 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | Six Line TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA, -5 VDC @ 100 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |