

PMI Model P6T-2G20G-55-T-SFF is an absorptive, single pole, six throw pin diode switch that operates over the 2 to 20 GHz frequency range and has a minimum isolation of 55 dB, an insertion loss of 4.5 dB maximum, a VSWR of 2.0:1, an input power of 20 dBm, and a switching speed of 30 ns. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. This model has SMA female connectors in a housing measuring 3.10" x 1.0" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Speed: | 30 ns Max (Rise/Fall) |
| Switching Speed - Typ: | RISE: 30 ns Max 10% to 90% FALL: 30 ns Max 90% to 10% |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm (Operating) |
| Survival Power: | 27 dBm Survivial |
| Video leakage: | <1.3 V Max, 25 ns Window |
| Control Signal: | TTL LOGIC |
| Power Supply: | +15 VDC @ 200 mA -5 VDC @ 100 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.10" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Electroless Nickel per MIL-C-26074 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |