PMI model P6T-30M6-70-T-SFF-2 is a single pole, six throw, absorptive switch that operates over the frequency range of 0.03 to 6 GHz. This switch features greater than 70 dB isolation and 200 ns switching speed.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3 Max |
| Isolation (dB): | 70 Min |
| Operating Power: | 27 dBm (Common Port) 23 dBm (Other Ports) 8 W Peak Max @ 1 µs pulse width (Note: When input is 27 dBm, the open port can not be fully reflected) |
| Control Logic: | 3 BCD 0 VDC < "0" < 0.8 VDC 2.4 VDC < "1" < 5 VDC |
| Power Supply: | +5 ± 0.25 VDC @ 250 mA Max -15 ± 0.25 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | 9 Pin D-Sub |
| Return Loss (All Ports On or Off State): | -12 dB Min |
| Rise/Fall Time (10% to 90% RF, 90% to 10% RF): | 80 ns Max |
| On/Off Time (50% TTL to 90% RF, 50% TTL to 10% RF): | 200 ns Max |
| EMC: | -80 dB Min |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |