Quantic PMI Model P6T-33G38G-60-T-5-292FF is a single pole, six throw, absorptive, low video transient, solid state switch operating over the frequency range of 33.0 to 38 GHz that has a maximum insertion loss of 6.5 dB, a minimum isolation specification of 60 dB, operates at 23 dBm CW maximum and has a survival specification of 27dBm CW maximum. Supplied with removable 2.92mm female connectors in a housing that measures 1.5" x 2.0" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 33 to 38 |
| Frequency Min (GHz): | 33 |
| Frequency Max (GHz): | 38 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| Survival Power: | 27 dBm CW Max |
| Control Signal: | 6 Line TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.5" x 2.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -60 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |