Quantic PMI Model P6T-7G18G-55-R-SFF is a reflective, single pole, six throw switch that operates over the 7 to 18 GHz frequency range that offers a minimum isolation of 55 dB and a maximum insertion loss of 4.2 dB. Housing measures 2.0" x 2.0" x 0.75" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 7 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.2 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 30 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 30 ns Max (50% TTL to 90% RF), 15 ns Max (10% RF to 90% RF) |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max |
| Input Power: | 100 mW CW Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Level, Logic |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 200 mA Max, -5 VDC ± 5% @ 200 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 38.1 mm x 38.1 mm x 19.05 mm 2.0" x 2.0" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 75 g [2.65 oz] Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -62 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 100% Relative Humidity |
| Shock: | 15 G, 11±1 ms |
| Vibration: | 0.1 Inch pp OR 10G, 5 to 2000 Hz |
| Altitude: | 0 to 50, 000 FT |