Quantic PMI Model P8T-0R120G-110-T-512-SFF is a Single Pole, Eight Throw, Absorptive Switch that operates over the 0.1 to 20 GHz frequency range with a Max insertion loss of 6 dB; Min isolation of 110 dB; VSWR of 2.0:1; switching speed 500 ns Max, 300 ns Typ; and RF Phase Tracking 0.2° per °C All Ports with Respect to Common with Temperature. This model has SMA female connectors in a housing measuring Ø1.5" x 0.7".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 110 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 110 dB |
| Switching Speed: | 500 ns Max, 300 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 300 ns |
| VSWR In/Out: | In/Out: 2.0:1 Max - Measured 1.97:1, Out/Off: 2.0:1 Max - Measured 1.97:1 |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 500 mA Max - Measured 423 mA -12 VDC @ 100 mA Max - Measured 79 mA |
| Control Signal: | TTL - Independent "1" = Off |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | Radial 1.5" Diameter point to point x 0.7"H |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |