Quantic PMI Model P8T-0R518-70-T-SFF-MICROD is a single pole, eight throw, absorptive switch operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with an insertion loss of 4.5 dB, 60 dB isolation; switching speed of 200 ns; and input power of 20 dBm CW. Housing size is 4.0” x 1.5” x 0.4” with 9 Pin Micro-D connector for power / control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min (0.5 to 2 GHz), 70 dB Min (2 to 18 GHz) |
| Switching Speed: | 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall), 75 ns Typ, 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ Terminated Out: 2.0:1 Typ |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W CW Max (30 dBm) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Control |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D Connector (Male) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.00" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107G Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3 | Buy Now |