Quantic PMI Model P8T-0R518G-60-T-515-SFF-MSN is an absorptive, single pole, eight throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with an insertion loss of 4.5 dB, 60 dB isolation; switching speed of 10 ns; and input power of 20 dBm CW (Standard), 10 dBm (High Speed). Package size is 4.0” x 1.5” x 0.4” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 10 ns Typ 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall), 75 ns Typ, 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW (Standard), 10 dBm (High Speed) |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Max, -15 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0"=On, "1"=Off |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0” x 1.5” x 0.4” |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |