Quantic PMI Model P8T-0R5G18G-60-MD15 is an absorptive SP8T pin diode switch operating from 1 to 18 GHz frequency range. Model is form, fit, and functional to GM P/N: F9180W, with improved off input power to any port. Housing size is 4.65" x 1.5" x 0.75" with 15 pin Micro-D connector for power & control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max (1 to 4 GHz), 2.9 dB Max (4 to 8 GHz), 3.2 dB Max (8 to 12.4 GHz), 4.4 dB (12.4 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 65 dB Min (1 to 4 GHz), 65 dB Min (4 to 8 GHz), 60 dB Min (8 to 12.4 GHz), 50 dB Min (12.4 to 18 GHz) |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 dB Max (1 to 4 GHz), 2.0:1 dB Max (4 to 18 GHz) |
| Survival Power: | Input to any "Off" Port 1 W average, 10 W Peak (1 us Max Pulse Width) Input to any "On" Port 1 W average, 75 W Peak (1 µs Max Pulse Width) Input to Common Port 1 W average, 75 W Peak (1 us Max Pulse Width) |
| Delay On/Off: | 200 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max -12 to -15 VDC @ 50 mA Max |
| Power Handling Capability Without Performance Degradation: | Input to any "Off" Port 0.5 W CW or Peak Input to any "On" Port 0.5 W CW or Peak Input to Common Port 0.5 W CW or Peak |
| Power Input: | 20 dBm CW (Standard), 10 dBm CW (High Speed) |
| Control: | TTL Low Active Logic "0": (-0.3 to +0.8 V) for Port On Logic "1": (+2.0 to +5.0 V) for Port Off |
| Power & Control Connector: | 15 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.65" x 1.50" x 0.75" |
| Weight: | 8.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |