Quantic PMI Model P8T-0R5G18G-60-R-SFF-PN is a high speed, single pole, eight throw, reflective switch with a frequency range of 0.5 to 18 GHz; an isolation of 55 dB minimum: an insertion loss of 4.5 dB typical: a VSWR of 2.0:1; an operating input power of 20 dBm; and a switching speed of 100 ns. This Model has SMA female connectors, and the size is 4.0" x 1.5" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.96:1 |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA - Measured 68 mA, -5 VDC @ 100 mA - Measured 11 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 2 | Buy Now |