PMI Model P8T-0R5G18G-60-T-SFF-BR is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns within the frequency range of 0.5 to 18 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Typ, 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Operating |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Typ -5 VDC @ 200 mA Typ |
| Operating Input Power: | 30 dBm CW |
| Control Signal: | Eight Line TTL E1 Controls J1-J2 E2 Controls J1-J3 E3 Controls J1-J4 E4 Controls J1-J5 E5 Controls J1-J6 E6 Controls J1-J7 E7 Controls J1-J8 E8 Controls J1-J9 "0" Isolation "1" Insertion Loss |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |