PMI Model P8T-0R5G18G-60-T-SFF-OPT50M4G-BR is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 0.05 to 4 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.05 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.75 dB - Measured 2.59 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA, -5 VDC @ 200 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL |
| Control: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |