PMI Model P8T-0R5G18G-60-T-SFF-PN is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100ns. The frequency range is 0.5 to 18 GHz and this switch has over 55 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.94:1 |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA - Measured 79 mA, -5 VDC @ 100 mA - Measured 15 mA |
| Control Signal: | 8-Bit TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 2 | Buy Now |