Quantic PMI Model P8T-0R5G18G-70-T-SFF-MICROD15 is a single pole eight throw absorptive switch capable of switching within 75 ns with a frequency range of 0.5 to 18 GHz and has 70 dB of isolation. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with 15 pin Micro-D connector for power & control and removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min (0.5 to 2 GHz), 70 dB Min (2 to 18 GHz) |
| Switching Speed: | 75 ns Typ, 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Typ, 15 ns Max |
| Delay On/Off: | 75 ns Typ, 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control: | TTL Control - See Logic Table, Product Feature |
| Power & Control Connector: | 15 Pin Micro-D (Male) |
| Connectors: | SMA Female - removeable |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |