Quantic PMI Model P8T-100M40G-85-T-512-292FF is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch operating over the frequency range of 0.1 to 40 GHz that is capable of switching within 30 ns and has over 90 dB of isolation up to 18 GHz, 80 dB up to 26.5 GHz and 70 dB up to 40 GHz. Supplied with 2.92mm female connectors in a gold plated housing measuring 4.0" x 1.5" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max, 6 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 7 dB Typ (18 to 26.5 GHz), 9.5 dB Typ (26.5 to 40 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 90 dB Min (0.1 to 18 GHz), 80 dB Min (18 to 26.5 GHz), 70 dB Min (26.5 to 40 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 180 mA, -12 VDC @ 65 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL, E1 Controls J1 to J2 E2 Controls J1 to J3 E3 Controls J1 to J4 E4 Controls J1 to J5 E5 Controls J1 to J6 E6 Controls J1 to J7 E7 Controls J1 to J8 E8 Controls J1 to J9 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |