Quantic PMI Model P8T-100M40G-85-T-512-292FF-OPT2640 is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 26 to 40 GHz and has over 70 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 26 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max, 9.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 250 mA -12 VDC @ 100 mA |
| Operating Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | Eight Line TTL E1 Controls J1-J2 E2 Controls J1-J3 E3 Controls J1-J4 E4 Controls J1-J5 E5 Controls J1-J6 E6 Controls J1-J7 E7 Controls J1-J8 E8 Controls J1-J9 "0" Insertion Loss "1" Isolation |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54°C to +95°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |