Quantic PMI Model P8T-100M40G-85-T-512-292FF-ROHS is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch operating over the frequency range of 0.1 to 40 GHz that is capable of switching within 30 ns and has over 90 dB of isolation up to 18 GHz, 80 dB up to 26.5 GHz and 70 dB up to 40 GHz. Supplied with 2.92mm female connectors in a gold plated housing measuring 4.0" x 1.5" x 0.4". ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max, 6 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 7 dB Typ (18 to 26.5 GHz), 9.5 dB Typ (26.5 to 40 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 90 dB Min (0.1 to 18 GHz), 80 dB Min (18 to 26.5 GHz), 70 dB Min (26.5 to 40. GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max - Measured 2.7:1 / 2.65:1 |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 180 mA - Measured 161 mA, -12 VDC @ 65 mA - Measured 65 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL, E1 Controls J1-J2, E2 Controls J1-J3, E3 Controls J1-J4, E4 Controls J1-J5, E5 Controls J1-J6, E6 Controls J1-J7, E7 Controls J1-J8, E8 Controls J1-J9 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 8195 USD | Buy Now |