Quantic PMI Model P8T-100M40G-85-T-512-292FF-ROHS-OPT0R118 is a high-speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 0.1 to 18 GHz and has over 90 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 250 mA -12 VDC @ 100 mA |
| Operating Input Power: | 23 dBm CW |
| Control Signal: | Eight Line TTL "0" Insertion Loss "1" Isolation |
| Control: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |