Quantic PMI Model P8T-100M40G-95-T-512-292FF-DEC is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch that operates over the 0.1 to 40 GHz frequency range and is designed to achieve over 55 dB of isolation with switching speed <100 ns. Housed in a slimline package measuring 4.0" x 1.5" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 11 dB Max, 6 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 7 dB Typ (18 to 26.5 GHz), 10 dB Typ (26.5 to 40 GHz) |
| Isolation (dB): | 90 dB Min (0.1 to 18 GHz), 80 dB Min. (>18 to 40 GHz) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm CW |
| VSWR Out/Off: | 2.5:1 Typ |
| Control Signal: | 3 Bit Decoded TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to + 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |