Quantic PMI Model P8T-100M40G-95-T-512-292FF-IND is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch that operates over the 0.1 to 40 GHz frequency range and is designed to achieve over 80 dB of isolation with switching speeds of <100 ns. All in a slimline package measuring only 4.0" x 1.5" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 11 dB Max, 6 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 7 dB Typ (18 to 26.5 GHz), 10 dB Typ (26.5 to 40 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 11 dB |
| Isolation (dB): | 90 dB Min (0.1 to 18 GHz), 80 dB Min (>18 to 40 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ Measured: 3.04:1 (J1-J2) 2.72:1 (J1-J3) 2.63:1 (J1-J4) 2.77:1 (J1-J5) 2.87:1 (J1-J6) 2.80:1 (J1-J7) 3.09:1 (J1-J8) 3.09:1 (J1-J9) |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 500 mA, -12 VDC @ 200 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |