
Quantic PMI Model P8T-100M40G-95-T-512-292FF-IND-OPT100M20G is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch that operates over the 0.1 to 20 GHz frequency range and is designed to achieve over 80 dB of isolation with a switching speed of <100 ns. All in a slimline package measuring only 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max, 6.5 dB Typ (0.1 to 20 GHz) |
| Isolation (dB): | 80 dB Min (0.1 to 20 GHz) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 500 mA, -12 VDC @ 200 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL, "0" Insertion Loss, "1" Isolation E1 Controls J1-J2, E2 Controls J1-J3, E3 Controls J1-J4, E4 Controls J1-J5, E5 Controls J1-J6, E6 Controls J1-J7, E7 Controls J1-J8, E8 Controls J1-J9 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |