Quantic PMI Model P8T-100M50G-90-T-DEC-REC is an absorptive, single pole eight throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 50 GHz frequency range. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with 2.4mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Typ, 7 dB Max (0.1 to 18 GHz), 9 dB Typ, 10.5 dB Max (18 to 40 GHz), 16 dB Typ, 17 dB Max (40 to 50 GHz) |
| Isolation (dB): | 90 dB Typ, 70 dB Min (0.1 to 1 GHz), 90 dB Typ, 60 dB Min (1 to 40 GHz), 80 dB Typ, 50 dB Min (40 to 50 GHz) |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Typ 2.5:1 Max (0.1 to 18 GHz), 2.5:1 Typ, 3.2:1 Max (18 to 40 GHz), 3.5:1 Typ 3.7:1 Max (40 to 50 GHz) |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | See TTL Logic Table |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |