Quantic PMI Model P8T-100M6G-80-T-SFF-JW is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 200 ns with a frequency range of 0.1 to 6 GHz and has over 70 dB of isolation. Housing measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Typ, 4.75 Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Typ, 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 150 ns Typ, 200 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Survival Power: | 33 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC & -12 VDC |
| Control Signal: | Eight Line TTL, TTL Logic "0" = Low Loss TTL Logic "1" = Isolation E1 Controls J1 to J2 E2 Controls J1 to J3 E3 Controls J1 to J4 E4 Controls J1 to J5 E5 Controls J1 to J6 E6 Controls J1 to J7 E7 Controls J1 to J8 E8 Controls J1 to J9 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |