Quantic PMI Model P8T-10G31G-70-T-55-292FF is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 50 ns with a frequency range of 10 to 31 GHz and has over 70 dB of isolation. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 10 to 31 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 31 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 50 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Min |
| Operating Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |