Quantic PMI Model P8T-12G18G-45-T-3B-GPOMM is a high speed, single pole, eight throw switch capable of switching within 200 ns with a frequency range of 12 to 18 GHz and has over 45 dB of isolation. Supplied with GPO male connectors in a housing measuring 2.49" x 1.30" x 0.425".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max, 4.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Switching Speed: | 200 ns Max, 75 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 200 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Max, -5 VDC 100 mA Max |
| Control Signal: | 3 Bit Decoded TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | GPO Male |
| Size: | 2.49" x 1.30" x 0.425" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |