Quantic PMI Model P8T-1G8G-80-T-55-SFF is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch operating over the 1 to 8 GHz frequency range that has over 80 dB of isolation with a maximum insertion loss of 5 dB and a typical switching speed of 25 ns. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 1 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Typ, 30 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Input Power (dBm): | 10 dBm CW, 23 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA, -5 VDC 20 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL, "0" = Isolation, "1" = Insertion Loss |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |