Quantic PMI Model P8T-200M18-60-T-SFF-NSI is a 0.2 to 18 GHz (usable over 0.2 to 19 GHz) single pole eight throw, absorptive switch module with low loss, high speed and with integral TTL driver and 3 bit decoder, designed for broadband operations. Housing measures Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max (0.2 to 6 GHz), 3.5 dB Max (6 to 12 GHz), 4.5 dB Max (12 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| IP3: | 40 dBm Typ |
| Control: | 3 Bit TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |