Quantic PMI Model P8T-20M18G-80-R-512-SFF is a single pole, eight throw, reflective switch module that operates over the 0.12 to 18 GHz frequency range and provides low insertion loss of 4 dB typically; isolation over 80 dB; with typical switching speeds of >250 ns. Housing size is 2.835" x 2.126" x 0.492" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Typ, 4.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 250 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.92:1 |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Typ - Measured 299 mA -12 VDC @ 45 mA Typ - Measured 73 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.835" x 2.126" x 0.492" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |