Quantic PMI Model P8T-20M18G-80-R-512-SFF-BG is a single pole, eight throw, reflective switch module with low insertion loss, high isolation, and with integral TTL driver designed for 0.02 to 18 GHz operation. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.02 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 300 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 300 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 23 dBm Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Max, -12 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "1" = On, "0" = Off, 3.6 < 1 < 5 V |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.00" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G Cond. A |