Quantic PMI Model P8T-20M18G-80-R-515-SFF-SL is a Single Pole, Eight Throw, Reflective Switch module with low insertion loss, high isolation and with individual TTL driver control designed for 0.02 to 18 GHz operation. Housing size is 3.0" x 1.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.02 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Typ, 4.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 250 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 250 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 350 mA Typ, -15 VDC @ 45 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic " 1" = "Low Loss", "0" = "Isolation" |
| Size: | 3.0" x 1.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G Cond. A |