PMI Model P8T-20M6G-80-R-515-SFF is a 0.02 to 6 GHz single pole, eight throw, reflective switch module with low insertion loss, high isolation, and an integral decoded 3-bit TTL driver. Housing size is 3.0" x 1.5" x 0.5" and has SMA female removable connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.02 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 Typ 3.25 Max |
| Isolation (dB): | 80 Min 100 Typ |
| Switching Speed: | 250 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 350 mA Typ -15 VDC @ 45 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic "1" = Insertion Loss "0" = Isolation |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 1.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |