Quantic PMI Model P8T-24G43G-50-T-5-5-292FF is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 24 to 43 GHz and has over 50 dB of isolation. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 24 to 43 |
| Frequency Min (GHz): | 24 |
| Frequency Max (GHz): | 43 |
| Insertion Loss (dB): | 7.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Operating Input Power: | 23 dBm CW |
| Control Signal: | 3 Line TTL See Table 1, Product Feature |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |