Quantic PMI Model P8T-2G18G-50-T-512-SFF-MW is a single pole, eight throw, absorptive/non-reflective switch module with low insertion loss, very high isolation and with integral TTL driver designed for 2 to 18 GHz operation. Housing measures Ø1.5" circle point-to-point x 0.7" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 50 dBc Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| P1dB (dBm): | 27 dBm Min |
| Survival Power: | 30 dBm (1 W) |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | Ø1.5" Circle Point to Point x 0.7" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 10 ºC to +50 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |