Quantic PMI Model P8T-2G6G-90-T-55-SFF is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch that operates over the frequency range of 2 to 6 GHz with very-high isolation of 97 dB while maintaining a fast-switching speed of 30 ns. The operating input power rating is 23 dBm CW with an insertion loss of 3.5 dB. Controlled by eight independent TTL control lines in a housing measuring 4.0” x 1.5” x 0.4” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB - Measured 3.2 dB |
| Isolation (dB): | 97 dB Typ, 90 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 30 ns Typ, 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Typ, -5 VDC @ 100 mA Typ |
| Control Signal: | Eight Line TTL, "0" = Isolation, "1" = Insertion Loss |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |