Quantic PMI Model P8T-2G6G-90-T-55-SFF-OPT4D5G5G-DEC is a High Speed, Single Pole, Eight Throw, Absorptive Switch capable of switching within 30 ns with a frequency range of 4.5 to 5 GHz and has 90 dB of isolation that features 3-bit decoded logic. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 4.5 to 5 |
| Frequency Min (GHz): | 4.5 |
| Frequency Max (GHz): | 5 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 65 mA Typ, -5 VDC 20 mA Typ |
| Control Signal: | 3-bit binary decoded |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |