Quantic PMI Model P8T-30M6-70-T-SFF is a single pole, eight throw, absorptive switch that operates over the frequency range of 0.03 to 6 GHz with a minimum isolation of 70 dB and a minimum return loss of -12 dB. Housing is gold plated and measures 4.016" x 1.181" x 0.394" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Power Supply: | +5 ± 0.25 VD VDC @ 250 mA Max -15 ± 0.25 VDC @ 100 mA Max |
| Return Loss (All Ports On or Off State): | -12 dB Min |
| Rise/Fall Time (10% to 90% RF, 90% to 10% RF): | 80 ns Max |
| On/Off Time (50% TTL to 90% RF, 50% TTL to 10% RF): | 200 ns Max |
| Operating Power: | 27 dBm Com Port, 23 dBm other Ports @ frequency over 0.5 GHz 20 dBm @ frequency under 0.5 GHz Peak 8 W Max @ 1 µs Note: When input 27 dBm, the output of on port can not be full reflected |
| EMC: | -80 dB Min |
| Control Logic: | 3 BCD, 0 V < "0" < 0.8 V, 2.4 V < "1" <5 V |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Alodine and Laser Sealing |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |