Quantic PMI Model P8T-33G38G-60-T-5-292FF is a High Speed, Single Pole, Eight Throw, Absorptive Switch operating over the frequency range of 33 to 38 GHz that has over 60 dB of isolation and is capable of switching within 50 ns. Housing measures Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 33 to 38 |
| Frequency Min (GHz): | 33 |
| Frequency Max (GHz): | 38 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 8 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Control Signal: | Three Line Decoded TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |