Quantic PMI Model P8T-37G39G-50-T-55-292FF is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 50 ns with a frequency range of 37 to 39 GHz and has over 45 dB of isolation. This switch is supplied with removable 2.92mm female connectors and measures 4.0" x 1.5" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 37 to 39 |
| Frequency Min (GHz): | 37 |
| Frequency Max (GHz): | 39 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 3.0:1 Typ |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA, -5 VDC 50 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |