Quantic PMI Model P8T-500M18G-60-T-515-SFF-2W is a terminated, single pole, four throw switch that operates over the frequency range of 0.5 to 18 GHz and handles 2 Watts CW input power with port-to-port isolation of 60 dB minimum with a low insertion loss of 8 dB maximum while still offering a fast switching speed of 200 ns. Supplied with SMA Female connectors in a radial housing measuring Ø1.5" circle point-to-point x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Typ, 8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 8 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 200 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 33 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC & -15 VDC |
| Control Signal: | TTL Logic - 3 Bit Decoded |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |