Quantic PMI Model P8T-500M18G-60-T-SFF-JW is an absorptive, single pole, eight throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range that incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 260 mA Typ, 400 mA Max, -5 VDC @ 90 mA Typ, 100 mA Max |
| Control Signal: | Eight Line TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +120 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |