Quantic PMI Model P8T-500M40G-50-T-55-292FF-1 is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 50 ns with a frequency range of 0.5 to 40 GHz and has over 50 dB of isolation. Supplied with 2.92mm female connectors and measures 4.0" x 1.5" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 3.0:1 Typ |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA, -5 VDC 20 mA |
| Control Signal: | Eight Line TTL, "0" = insertion loss, "1" = isolation |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |