Quantic PMI Model P8T-500M40G-60-T-55-292FF-OPT0R218 is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 0.2 to 18 GHz and has over 70 dB isolation. Housing measures Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA -5 VDC @ 20 mA |
| Operating Input Power: | 23 dBm CW |
| Control Signal: | 3 Line Decoded TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |