Quantic PMI Model P8T-500M4G-70-T-515-SFF-23DBM-IND-MVG is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range is 0.5 to 4 GHz and has over 70 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Typ -15 VDC @ 200 mA Typ |
| Operating Input Power: | 23 dBm CW Max - Hot Switching |
| Control Signal: | Eight Line TTL E1 Controls J1-J2 E2 Controls J1-J3 E3 Controls J1-J4 E4 Controls J1-J5 E5 Controls J1-J6 E6 Controls J1-J7 E7 Controls J1-J8 E8 Controls J1-J9 "0" Isolation "1" Insertion Loss |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |