Quantic PMI Model P8T-56G72G-30-5-5-T-185FF is an absorptive, single pole, eight throw pin diode switch that operates over the 56 to 72 GHz frequency range that features low insertion loss and high isolation. This model also incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration. Housing size is 1.6" x 1.6" x 0.4" with 1.8mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 56 to 72 |
| Frequency Min (GHz): | 56 |
| Frequency Max (GHz): | 72 |
| Insertion Loss (dB): | 9.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 30 dB Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.5:1 Max |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 1.8mm Female |
| Size: | 1.6" x 1.6" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |