Quantic PMI Model P8T-6G8G-90-T-55-SFF-DEC is a high speed, single pole, eight throw, absorptive switch capable of switching within 30 ns with a frequency range of 6 to 8 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing size is 4.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 6 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max, 3.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Switching Speed: | 30 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA -5 VDC @ 100 mA |
| Operating Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 3 Bit Decoded TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |