Quantic PMI Model P8T-8G18G-60-T-SFF-PM-ROHS is an 8 to 18 GHz single pole eight throw, phase matched, absorptive switch module designed for broadband operation. Housing measures Ø1.5" circle point-to-point x 0.34" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 50 to 120 ns Max (On/Off) |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max / 15 dB Min (ON) 2.0:1 Max / 10 dB Min (OFF - not including common arm under all off condition) |
| Phase Matching: | 24° Max Arm to Arm |
| P1dB (dBm): | 30 dBm Min |
| Input Power (dBm): | 23 dBm Max (Hot Switching) |
| Survival Power: | 30 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 700 mA Max -15 VDC ± 5% @ 50 mA Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Insertion Loss Imbalance: | 1.5 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band, between two arbitrary paths on the same unit 2.0 dB Max over frequency band between two arbitrary paths from unit to unit, per lot 0.8 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band |
| Control: | 3 Bit TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female = 3.5mm |
| Size: | Radial Package |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |