PMI Model PA-2G18G-43-5-40-SFF is a high-power amplifier designed for a remarkably low noise figure of 3.5 dB and Psat of 40 dBm (10 W) over the 2 to 18 GHz frequency range with a high gain of +43 dB and ±1.5 dB gain flatness. This model has SMA connectors and an ultra-small package of 1.3” x 1.8” x 0.88”. Optional model PA-2G18G-43-5-40-SFF-HS available with heatsink and 120 Vac cooling fan.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 43 dB Typ 39 dB Min |
| Psat: | 40 dBm (10 W) Typ 36 dBm Min |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max (Input) 2.4:1 Max (Output) |
| Noise Figure: | 3.5 dB Typ 5.0 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| DC Supply Voltage: | +22 VDC Max |
| RF Connectors In/Out: | SMA Female Removable |
| Size (Excluding Connectors): | 1.3” x 1.8” x 0.88" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | 3A001.b.4.a |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |